"CUPA MOȘ NICOLAE" LA FOTBAL - GRUPELE CLASELOR PRIMARE

Vineri 05.12.2014 a avut loc "Cupa Moş Nicolae" organizată de Palatul Copiilor Filiala Sovata pentru copiii claselor primare, care sunt înscrişi la cercurile sportive conduse de Prof.Varo Gyula din localităţile Ghindari, Sovata şi Tg Mureş. A fost o competiţie sportivă, care dă copilului șansa de a trăi şi achiziţiona o serie de rezultate pozitive, cum ar fi gestionarea contextului concurențial, a provocărilor, a interacţiunilor și competențelor sociale, îmbunătăţirea abilităţilor personale şi dezvoltarea fizică. Într-un mediu sigur şi pozitiv, abilităţile şi competenţa copilului se manifestă în mod adecvat în acord cu provocările pe care le oferă disciplina sportivă, de asemenea asigură învăţarea şi respectarea normelor comune de comportament, regulamentul unei discipline sau competiții dând posibilitatea copiilor să asimileze informații despre responsabilităţile unui individ şi ale membrilor grupului sau echipei din care fac parte. La sfârşitul competiţiei fiecare echipă a fost premiată cu cupe şi diplome, de asemenea cu medalie, cel mai bun jucător, cel mai bun portar şi golgeterul competiţiei. Clasamentul final: locul trei echipa din Tg Mureş, locul doi echipa din Ghindari, iar primul loc a fost adjudecat de echipa din Sovata.